ikona telefonu HornSEO

zadzwoń

Certyfikat SSL – co to jest i dlaczego jest niezbędny?

certyfikat SSL
Bezpieczeństwo stron internetowych, szczególnie w sytuacji, gdy klienci lub użytkownicy pozostawiają na strobie swoje dane kontaktowe, loginy i hasła jest niezwykle ważne. Posiadanie ważnego i autentycznego certyfikaty SSL uchroni Cię przed nieprzyjemnościami, jakimi jest przejęcie danych klientów przez osoby do tego niepowołane.
karol jaszewski

Karol Jaszewski

wydawca portalów internetowych i właściciel w HornSeo.pl

W tym artykule dowiesz się, czym jest certyfikat SSL, oraz jak go zainstalować. Dodatkowo dowiesz się, kiedy potrzebujesz płatnego certyfikatu SSL, oraz czy możesz go zdobyć za darmo. Zapraszamy do lektury!

Certyfikat SSL — czyli popularna kłódka przy adresie URL

Użytkownicy stron internetowych bardzo często zwracają uwagę na to, czy podczas przejścia do witryny nie pojawiają się komunikaty o niebezpieczeństwie. W ostatnim czasie bardzo dużo mówiło się o stronach, które na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominały strony banku, a w rzeczywistości nimi nie były i okazywały się fałszywymi stronami, podszywającymi się pod strony banków oraz innych instytucji finansowych.

Oprócz powiadomienia o niebezpieczeństwie każdy z użytkowników może sprawdzić, czy przy adresie strony znajduje się kłódka. Jeśli kłódka jest zamknięta, to znaczy, że połączenie jest bezpieczne i można ze strony internetowej skorzystać w bezpieczny sposób. Jeśli kłódka jest przekreślona, oznaczona na czerwono, lub w ogóle jej nie ma, to oznacza, że trafiliśmy na stronę internetową pozbawioną certyfikatu SSL, a co za tym idzie, pozbawioną zabezpieczeń. O Ile samo oglądanie takiej witryny samo w sobie nie powinno być dla nas zagrożeniem, to pozostawianie jakichkolwiek prywatnych informacji zdecydowanie nie jest wskazane.

Strona www a certyfikat ssl — dlaczego jest taki ważny?

Posiadanie certyfikatu SSL na swojej stronie internetowej wpływa na bezpieczeństwo danych, ale również na wiarygodność Ciebie jako twórcy internetowego. Dodatkowo posiadanie bezpiecznej witryny internetowej wpływa pozytywnie na SEO. Jednym z czynników mającym wpływ na pozycjonowanie strony w wyszukiwarce internetowej jest jej bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo wyrażone poprzez zamkniętą lub zieloną kłódkę może wpłynąć na konwersję ze sprzedaży.

Jeśli klient zauważy niski poziom bezpieczeństwa strony, to możesz być pewien, że nie dokona zakupu produktów lub usług. Jeśli nie zadbasz o bezpieczeństwo swojej strony internetowej, to możesz wiele stracić w oczach swoich potencjalnych, jak i dotychczasowych klientów. Jeśli zakładasz witrynę internetową, która ma generować leady sprzedażowe, to pierwszym krokiem powinien być zakup certyfikatu SSL. A to nie zawsze musi wiązać się z dodatkowymi kosztami, o czym wspomnę w dalszej części tego artykułu.

Jak działa protokół SSL?

Działanie protokołu SSL składa się z kilku ważnych kroków:

  1. Użytkownik przechodzi na stronę internetową i ustanawia połączenie z bezpiecznym serwerem internetowym zabezpieczonym certyfikatem SSL. Wówczas następuje żądanie identyfikacji serwera.
  2. Serwer w ramach identyfikacji przesyła kopię certyfikatu SSL oraz klucz publiczny.
  3. Użytkownik może zweryfikować poprzez naciśnięcie kłódki przy adresie strony internetowej, czy certyfikat SSL należy do zaufanych dla przeglądarki oraz, czy jest aktywny.
  4. Serwer odszyfrowuje klucz publiczny i przesyła potwierdzenie i rozpoczyna się zaszyfrowana sesja strony internetowej.
  5. Użytkownik oraz serwer mogą w tym momencie przesyłać poufne informacje takie jak loginy czy hasła w bezpiecznej sesji strony www.

Oczywiście tak działa to w teorii, w praktyce Użytkownik strony nie wykonuje żadnych zadań oprócz weryfikacji czy kłódka przy adresie strony internetowej jest aktualna, a cała sesja przebiega w mgnieniu oka i jest w pełni bezpieczna.

Ile kosztuje zakup certyfikatu i jego odnowienie?

Certyfikat SSL jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej. Istnieje możliwość zakupu certyfikatu, którego koszt wynosi od 100 zł do 1000 zł. Możesz zastanawiać się skąd taka rozbieżność cenowa? Wynika ona z poziomu zabezpieczeń, jakie chcesz uzyskać na stronie internetowej. Certyfikat SSL możemy podzielić na trzy grupy:

  • certyfikat Extended Validation – najwyższy poziom zabezpieczeń,
  • certyfikat Organization Validation – średni poziom zabezpieczeń,
  • certyfikat Domain Validation – najprostszy poziom zabezpieczeń a jego instalacja nie wymaga wsparcia działu technicznego.

Jeśli na Twojej stronie internetowej są przechowywane poufne dane, które nie mogą zostać przechwycone (np. prowadzisz sklep internetowy), to wtedy należy wziąć pod uwagę najwyższy poziom zabezpieczenia. Natomiast jeśli prowadzisz stronę internetową w formie bloga lub portfolio, to wystarczy zastosować ten najmniejszy pakiet zabezpieczenia. Certyfikat należy odnawiać miesięcznie lub rocznie w zależności od wybranej subskrypcji.

Let’s Encrypt — jak uzyskać za darmo i bez opłat?

Istnieją darmowe lub prawie darmowe możliwości posiadania certyfikatu SSL. Rozwiązaniem, które jest poniekąd płatne, to wybranie pakietu hostingowego dla strony z opcją darmowych certyfikatów SSL. Wtedy w cenie hostingu serwera możemy mieć dostęp do zabezpieczeń w postaci kilku czy nawet kilkunastu certyfikatów SSL.

W pełni darmowym rozwiązaniem jest Let’s Encrypt, który jest darmową 3-miesięczną subskrypcją z automatycznym odnowieniem. Musisz jednak pamiętać, że do pewnych stron internetowych, darmowy certyfikat może nie być wystarczający. Jeśli dla przykładu prowadzisz rozbudowany sklep internetowy, to warto rozważyć płatne opcje.

Zawsze przyglądaj się ofercie oraz temu, jaki poziom zabezpieczeń daje Ci certyfikat. Jeśli twoim zdaniem jest on zbyt niski, to warto skorzystać z opcji bardziej zaawansowanych. Musisz pamiętać, że to Ty ponosisz pełną odpowiedzialność za przechowywanie danych klientów w systemie lub na stronie internetowej.

Jak zainstalować certyfikat SSL?

Aby zainstalować certyfikat SSL, należy przejść do strony z hostingiem, a następnie przejść do pola „certyfikat SSL”. Należy postępować zgodnie z instrukcją na stronie. Jeśli jest to podstawowy certyfikat, to jego instalacja nie powinna być dla Ciebie problemem. Natomiast jeśli wybierzesz certyfikat o silniejszych parametrach bezpieczeństwa, to warto dopytać dział obsługi klienta lub dział techniczny, w jaki sposób przygotować się do instalacji certyfikatu. Sama instalacja certyfikatu SSL może chwilę potrwać, dlatego nie od razu, strona internetowa może zostać określona jako bezpieczna. Po instalacji certyfikatu odczekaj 24 godziny i sprawdź z niezależnego źródła, w jaki sposób twoja strona jest postrzegana przez Odbiorców.

Ważne, aby przejść na stronę z zupełnie innego urządzenia lub odinstalować wszystkie pliki cookies. Wtedy będziesz mieć realny obraz tego, czy twoja strona internetowa posiada zabezpieczenie w postaci certyfikatu SSL.

Instalacja darmowego certyfikatu krok po kroku

Oto krótki przewodnik instalacji certyfikatu na podstawie panelu administratora Cyber Folks:

Podsumowanie

Bezpieczeństwo stron internetowych, w dobie oszustw i wrogich przejęć jest niezbędne do prowadzenia własnego biznesu. Nawet jeśli zaczynasz prowadzenie bloga internetowego, to bezpieczeństwo będzie dla twoich odbiorców najważniejsze.

Aby zabezpieczyć stronę internetową, możesz skorzystać z trzech wersji certyfikatów SSL: podstawowego, średniego oraz wysokiego bezpieczeństwa. Zastanów się nad swoimi potrzebami, ponieważ im bardziej zaawansowany certyfikat, tym cena wzrasta. Możesz również skorzystać z darmowych subskrypcji lub pakietu hostingowego. Nie warto tracić klientów i odbiorców, ze względu na brak zabezpieczeń strony internetowej, dlatego, jeśli nadal nie posiadasz certyfikatu SSL, to koniecznie musisz go wdrożyć.