ikona telefonu HornSEO

zadzwoń

Jak wybrać odpowiedni serwer dla strony i jak znaleźć tani hosting?

hosting strony www
Praktycznie każda firma potrzebuje własnej strony www – bez znaczenia czy jest to mały zakład fotograficzny, biuro tłumaczeń, restauracja czy duży zakład produkcyjny. To właśnie dzięki stronie www, potencjalny klient może zapoznać się z ofertą firmy, bez wychodzenia z domu. Aby jednak strona internetowa mogła zostać uruchomiona i mogła być dostępna z każdego miejsca na ziemi, niezbędny jest wirtualny serwer, czyli tzw. hosting.
karol jaszewski

Karol Jaszewski

wydawca portalów internetowych i właściciel w HornSeo.pl

W tym artykule dowiesz się, czym jest hosting i jak go wybrać? A także przedstawimy Ci różne możliwości zastosowania hostingu, które pomogą Ci w lepszym zarządzaniu nawet wieloma stronami internetowymi.

Co to jest hosting?

Hosting to udostępnienie miejsca na serwerze dla potrzeby założenia strony internetowej. Można powiedzieć, że firmy zajmujące się hostingiem, dają Ci dostęp do pewnej przestrzeni na serwerze, którą możesz zakupić. Firmy hostingowe prześcigają się w ofertach dla klientów, dlatego często w ofercie znajdziesz również informacje dotyczące oferty skrzynki mailowej, obsługi newslettera czy innych funkcjonalności.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając hosting dla strony?

Zanim dokonasz zakupu hostingu, warto przyjrzeć się ofertom przynajmniej kilku różnych firm i zweryfikować je nie tylko pod kątem ceny, ale również przyjrzeć się specyfikacji. Najczęściej hostingi są sprzedawane w subskrypcji rocznej, dlatego zmiana hostingu może być z jednej strony trudna, a z drugiej nie zawsze opłacalna. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o zakupie hostingu, sprawdź:

Pojemność hostingu

Wiele firm oferujących hosting podaje w swojej ofercie pojemność nieograniczoną, natomiast jest to najczęściej chwyt marketingowy, który ma przykuć twoją uwagę. Najczęściej w szczegółach znajduje się informacja o pojemności od 200 do 300 GB. Wiele osób nie wykorzystuje przysługującej im przestrzeni na serwerze, więc nie warto przepłacać i zaczynać od najwyższych wartości. Przeciętna firma, która posiada jedną czy nawet kilka stron internetowych, w zupełności zadowoli się przestrzenią do 1Gb. Zacznij od niższych pojemności, a z czasem i w miarę swoich potrzeb będziesz mógł zwiększyć pojemność hostingu.

Wydajność i szybkość hostingu

Wydajność i szybkość hostingu jest niezwykle ważna, bo to często od niej zależy, czy odbiorca strony na niej zostanie, czy też wyjdzie, ponieważ strona zbyt wolno działa. Sam musisz przyznać, że wolne działanie strony jest bardzo irytujące. Warto sprawdzić ten parametr, który minimalnie powinien wynosić 500 Mb/s.

Transfer

Transfer określa liczbę danych, jakie mogą zostać przesłane na hosting, a także jest ważne z perspektywy odwiedzin na stronie internetowej. Duża wartość transferu będzie ważna dla osób, które dodają wiele informacji i zdjęć, które powinny być w dobrej rozdzielczości. Druga grupa stron, które potrzebują wysokiego poziomu transferu to duża liczba odwiedzających stronę dziennie i miesięcznie.

Bazy MySQL

Aktualnie większość stron internetowych do działania potrzebuje bazy danych. Jest to więc niezbędny punkt każdego hostingu. Jeśli na serwerze chcesz uruchomić kilka stron internetowych, warto, abyś na swoim koncie miał możliwość uruchomienia przynajmniej kilku baz danych.

Konta pocztowe

W zależności od twoich potrzeb możesz założyć skrzynkę pocztową za pośrednictwem strony hostingu. Jest to opcjonalne, ponieważ są osoby, które posiadają swoją skrzynkę na innych serwerach, a nie interesuje ich przenoszenie danych nie. Natomiast może być bardzo korzystne rozwiązanie, jeśli dopiero zaczynasz swoją działalność i chcesz mieć kontakt ze swoimi klientami lub obserwatorami strony w ramach wykupionej domeny.

Jeśli prowadzisz większą firmę i potrzebujesz kilkunastu czy kilkudziesięciu kont e-mail dla swoich pracowników, musisz pamiętać o tym by wybrać pojemniejszy serwer. W tym przypadku warto pomyśleć o pojemności min. 300Gb.

Ilość domen

Większość firm hostingowych ma w swojej ofercie dla klientów, możliwość umieszczenia kilku domen. Jeśli zależy Ci na tym, aby rozszerzać swoje portfolio stron internetowych, to warto rozważyć zakup hostingu właśnie pod tym kątem i mieć możliwość podpięcia większej liczby domen.

Darmowe certyfikaty SSL

Posiadanie certyfikatu SSL jest niezbędne, aby bezpiecznie prowadzić stronę internetową. Jeśli certyfikatu brakuje lub jest nieaktualny, to nasz odbiorca otrzyma komunikat o niebezpiecznej stronie, co może działać nieco odstraszająco. Posiadanie certyfikatu SSL jest bardzo ważnym elementem w pakiecie hostingowym, dlatego zawsze wybieraj pakiet z certyfikatem. Niektóre firmy oferujące hosting, dają możliwość instalacji bezpłatnego certyfikatu Let’s Encrypt dla każdej przypisanej do serwera domeny.

Kopia bezpieczeństwa

Kopia bezpieczeństwa lub kopia zapasowa to twój sprzymierzeniec podczas błędów, które mogą się pojawić zarówno po stronie hostingu, jak i po twojej stronie (np. poprzez nadpisanie pliku). Jeśli nagle znikną pewne informacje ze strony, to za pomocą kopii bezpieczeństwa będziesz mógł ją w każdej chwili przywrócić. Zazwyczaj kopia zapasowa jest przechowywana od 3 do 7 dni.

Wsparcie techniczne

Posiadanie całodobowego wsparcia technicznego jest ważne w wielu różnych przypadkach i nie tylko w przypadku dużych serwisów internetowych. W tej sytuacji każdy błąd można szybko naprawić i nie spowoduje to odpływu zbyt wielu klientów.

Jeśli zaczynasz dopiero swoje działania, to powinno wystarczyć Ci standardowe wsparcie techniczne w godzinach pracy. Warto również zauważyć, w jaki sposób można kontaktować się z działem technicznym. Wiele firm zaczyna korzystać z chatów, które wydają się najefektywniejszym źródłem kontaktu w przypadku wystąpienia błędów.

Cena

Oczywiście, w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć ceny. Natomiast, nie powinien być to kluczowy wyznacznik podczas wyboru firmy hostingowej, dlatego postanowiłem zamieścić go na samym końcu. Ważniejsze od ceny wydają się poprzednie parametry, które wpływają na odbiór twojej strony internetowej. Wiele firm hostingowych prowadzi promocje, dzięki którym można zaoszczędzić na abonamencie rocznym lub oferują dodatkowe usługi w ramach stałej ceny. Warto porównać cenniki między sobą i wybrać najkorzystniejszą opcję.

Jeśli nie masz dużych oczekiwań względem hostingu i nie posiadasz dużego sklepu internetowego, to bez większych przeszkód znajdziesz hosting, którego cena nie będzie przekraczać 100 zł netto rocznego abonamentu. Z większymi kosztami będziesz musiał się liczyć, jeśli potrzebujesz pojemniejszy hosting (np. duży sklep internetowy czy większa liczba skrzynek e-mail).

Opinie użytkowników

Opinie użytkowników mogą wskazać, jak działa współpraca z wybraną agencją hostingową. Po pierwsze zweryfikuj najbardziej aktualne opinie, czyli np. te z ostatniego roku. Szczególnie powinieneś zwrócić uwagę na opnie dotyczące jakości obsługi klienta i wsparcia technicznego oraz jak szybko firma hostingowa reaguje na błędy. Jeśli masz wątpliwości, to warto skierować swoje pytania wraz z załączonymi opiniami do firmy hostingowej w celu wyjaśnienia sytuacji lub przedstawienia parametrów, które wskazują, że błędy są naprawiane szybciej, lepiej lub sprawniej.

Ile może kosztować roczne utrzymanie hostingu?

Roczne koszty utrzymania hostingu mogą być różne, ponieważ zależą od wielu parametrów. Należy wziąć pod uwagę liczbę stron internetowych przechowywanych na hostingu, ich wielkość, szybkość transferu czy też korzystanie ze skrzynek mailowych. Firmy hostingowe zazwyczaj posiadają 3 pakiety, które są dopasowane do potrzeb użytkowników. Dodatkowo pojawia się możliwość zakupienia tańszego abonamentu rocznego zamiast miesięcznego. Standardowy koszt hostingu waha się od 50 do 400 zł rocznie, natomiast na potrzeby małych stron internetowych ten koszt będzie niższy, a jego maksymalna wartość to 100-150 zł rocznie.

Czy można umieścić kilka stron na jednym hostingu?

Na jednym hostingu możesz umieścić kilka czy nawet kilkadziesiąt stron internetowych. Część firm oferuje nielimitowaną możliwość dodawania stron internetowych, ale warto to zweryfikować w umowie ramowej lub ogólnych warunkach umowy. Często pod słowem nielimitowany kryje się konkretna liczba. Pozostałe firmy hostingowe wskazują w swojej ofercie ile stron i domen internetowych może zostać dodanych do jednego hostingu. Jeśli zastanawiasz się nad założeniem większej ilości internetowych, to warto zadbać o odpowiednią przestrzeń na hostingu i wybrać średni lub najwyższy pakiet.

Czy można przenieść stronę w przypadku podwyżki abonamentu serwera?

Każda firma prowadzi swoje zasady dotyczące podwyżki cennika za hosting, dlatego warto zweryfikować każdy punkt ogólnych warunków umowy lub hostingu. Jeśli zakupiłeś pakiet roczny, to cennik nie powinien wzrastać aż do kolejnej płatności za rok. Natomiast, jeśli decydujesz się na abonament miesięczny, wtedy musisz wziąć pod uwagę zmienność cennika. Jeśli zmiana ceny hostingu jest dla Ciebie zbyt wysoka lub nieadekwatna do usług, które oferuje firma hostingowa to możesz zmienić firmę, z którą współpracujesz. Możliwość przeniesienia danych i stron internetowych jest bezproblemowa, a nowa firma hostingowa zajmie się przygotowaniem procedury przeniesienia.

Założenie strony internetowej wiąże się z kilkoma ważnymi krokami. Tym pierwszym krokiem będzie zakupienie hostingu, który pomoże Ci w lepszym odbiorze strony, a także zapewni Ci pełne bezpieczeństwo. W tym artykule przedstawiliśmy CI najważniejsze parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu hostingu.