ikona telefonu HornSEO

zadzwoń

Ile kosztuje strona internetowa i jej roczne utrzymanie?

strona internetowa
Posiadanie własnej strony internetowej jest niezwykle ważne w prowadzeniu biznesu, zwłaszcza w obecnych czasach. Praktycznie wszyscy sięgają do Internetu i sprawdzają strony internetowe firm lub osób, z którymi chcą podjąć współpracę, bądź też, gdy chcą kupić konkretny produkt.
karol jaszewski

Karol Jaszewski

wydawca portalów internetowych i właściciel w HornSeo.pl

Jeśli chcesz stworzyć swoją własną stronę internetową, to na pewno zastanawiasz się, ile może to kosztować? W tym artykule przedstawimy Ci, ile może kosztować stworzenie strony internetowej, a także jaki jest koszt jej dalszego utrzymania.

Ile kosztuje zbudowanie strony internetowej?

Zbudowanie strony internetowej może być dla Ciebie czasochłonne, dlatego warto rozważyć zatrudnienie osoby (freelancera) lub podjąć współpracę z firmą, która profesjonalnie zajmuje się tworzeniem stron www. Warto wcześniej sprawdzić opinie oraz portfolio podwykonawcy, ponieważ estetyka wykonania strony lub jej funkcjonalność pomogą Ci wybrać najlepszego wykonawcę. Średni koszt stworzenia strony internetowej waha się od 1000 zł do 5000 zł. Cena zależy przede wszystkim od tego, ile podstron jest dla Ciebie niezbędnych, jakie funkcjonalności mają znaleźć się na stronie (np. dodatkowe wtyczki, galeria zdjęć czy wpisy blogowe), złożoność strony internetowej. Na większy koszt musimy się przygotować w przypadku rozbudowanych sklepów internetowych. Tutaj ceny rozpoczynają się od 5000 zł, a kończą na kwotach 5 czy nawet 6-cyfrowych.

Musisz pamiętać o tym, że strona internetowa jest twoją wizytówką, dlatego warto o nią zadbać. W związku, z czym nie zalecamy korzystania z darmowych rozwiązań – zdecydowanie warto zlecić to zadanie profesjonalistom!

Projektowanie stron internetowych — na co zwrócić uwagę wybierając wykonawcę?

Jeśli zdecydujesz się na wybór podwykonawcy strony internetowej, to musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Po pierwsze, warto sprawdzić doświadczenie w kwestii przygotowywania stron www. Bardzo często dotychczas wykonane projekty danej firmy znajdziesz w portfolio, które jest publikowane na stronie. Jeśli firma go nie posiada, możesz wysłać zapytanie o przesłanie prac wykonawcy. Dzięki przyjrzeniu się dotychczas wykonanym projektom stron internetowych, łatwiej podejmiesz decyzję w kwestii wyłonienia firmy, która ma dla Ciebie wykonać stronę www.

Firma, z którą podejmiesz współpracę, na pewno musi być kreatywna. Wiele stron internetowych wygląda dokładnie tak samo, a pamiętaj o tym że chcesz się wyróżnić w tłumie. Kolejnym ważnym punktem będzie zespół realizujący projekt zarówno po stronie back-endu, jak i front-endu. Strona musi zostać napisana dobrym kodem, który będzie można rozwijać. Również jej wygląd i funkcjonalności muszą być na odpowiednim poziomie. Nie mniej ważne są takie aspekty jak mobilność witryny (dostosowanie do urządzeń mobilnych) czy czas jej ładowania.

Kolejnym elementem, jaki należy wziąć pod uwagę to opinie klientów, które również wskażą Ci mocne i słabe strony firmy lub tworzonych przez nią stron www. Ostatnim elementem jest oczywiście wycena usług firmy tworzącej strony internetowe. Ważne, aby cennik zawierał wszystkie kluczowe dla Ciebie punkty. Nie inwestuj w coś, co nie będzie dla Ciebie przydatne pod kątem prowadzenia strony www, czy prowadzenia biznesu.

Czy warto powierzyć wykonanie strony freelancerowi?

Freelancerzy opanowali wiele sektorów, oferując konkurencyjne ceny za swoją pracę. W przypadku wyboru freelancera należy zwrócić uwagę na te same aspekty jak w przypadku firmy. Natomiast, dodatkowo warto sprawdzić, czy otrzymasz fakturę lub rachunek za wykonane zlecenie oraz czy istnieje możliwość podpisania umowy zlecenia na stworzenie strony internetowej. Tutaj przestrzegamy przed wszelkimi umowami ustnymi, ponieważ realizacja takiego zlecenia może nie dojść ostatecznie do skutku. Tak samo przestrzegamy przed płaceniem z góry za działania bez umowy. Może się bowiem okazać, że freelancer ulotni się bez zakończenia zlecenia. W przypadku współpracy z freelancerem to po naszej stronie leży sporządzenie odpowiedniej umowy oraz podpisanie jej przez obydwie strony.

Tańsza opcja — Strona Landing Page i One Page

Oprócz podjęcia współpracy z firmą tworzącą strony internetowe lub freelancerem istnieje również możliwość samodzielnego stworzenia strony www za pomocą narzędzi low code, przy posiadaniu minimalnej wiedzy programistycznej. Cały system przeprowadzi Cię w dość prosty sposób przez stworzenie własnej strony internetowej.

Strony Landing Page i One Page to rodzaje witryn oparte na jednej czy maksymalnie dwóch podstronach, gdzie najważniejsze informacje zawarte zostały na stronie głównej. Poszczególne sekcje jak Oferta czy Usługi podlinkowane są za pomocą specjalnych kotwic, które przenoszą użytkownika w przypisane miejsce w obrębie strony. Tego rodzaju strony mogą okazać się idealną propozycja dla osób, które nie chcą wykonywać rozbudowanych witryn z wieloma różnymi podstronami.

Opłaty roczne strony — ile to kosztuje?

Stworzenie strony internetowej to jedno zadanie, ale kolejnym jest jej utrzymanie.

Pierwsze, o co należy zadbać to serwer czyli hosting, na którym postawiona jest strona internetowa. Serwer to przestrzeń, którą wykupujemy, aby dostęp do naszej strony internetowej był możliwy. Istnieje wiele firm hostingowych na rynku, dlatego możesz zakupić tę usługę w firmie polskiej lub zagranicznej. Roczne utrzymanie serwera dla jednej lub kilku witryn internetowych to koszt od 100 zł do 400 zł rocznie. Niekiedy można natknąć się na promocje i zdobyć hosting za połowę ceny. W tym przypadku musimy jednak pamiętać o tym, że jest to cena promocyjna za pierwszy rok abonamentu. W kolejnym cyklu rozliczeniowym będziemy już objęci standardową opłatą.

Drugim elementem strony internetowej, który należy utrzymywać i odnawiać każdego roku to domena. Zakup domeny internetowej to pierwsze co zawsze należy zrobić, aby zarezerwować swoją unikalną nazwę strony. Minęły już bezpowrotnie czasy kiedy strony internetowe były oparte na darmowych aliasach. Roczny koszt utrzymania domeny waha się od 60 do 120 zł rocznie. Oczywiście warto szukać firm, w których te koszty za odnowienie domeny są niższe np. Aftermarket czy Seohost. Pierwszy rok rejestracji w wielu firmach również wiąże się ze znacznie niższymi kosztami.

Ostatnim elementem, który należy utrzymywać, bo wpływa na nasz wizerunek w Internecie to Certyfikat SSL. Jako użytkownik możesz go znać jako ikona zamkniętej lub zielonej kłódki obok adresu strony. Certyfikat ten informuje odbiorcę czy strona internetowa posiada odpowiednie zabezpieczenia. Jeśli prowadzisz stronę internetową i nie przechowujesz na niej danych klientów, to warto zainwestować w najbardziej podstawową wersję certyfikatu, który może być w pełni darmowy (Let’s Encrypt). Jeśli zabezpieczenie musi być jak najwyższej jakości, ponieważ w witrynie przechowywanych jest wiele danych poufnych (np. rozbudowany sklep internetowy), warto wówczas zainwestować w wysoki poziom zabezpieczenia certyfikatem, a wtedy jego koszt może wzrosnąć nawet do kilkuset złotych .

Usługi dodatkowe

Firmie tworzącej strony internetowe możesz powierzyć dodatkowe działania takie jak choćby zmiany w obrębie witryny. Warto założyć w umowie stałą współpracę również pod kątem aktualizowania treści na stronie.

Dodatkową usługą, na którą warto zwrócić uwagę, jest pozycjonowanie strony www. Jest to działanie, które zmierza do osiągnięcia jak najwyższego rankingu w wyszukiwarkach, a co za tym idzie, twoja strona znajduje się na czołowych miejscach w wynikach wyszukiwania. Inwestycja w SEO może bardzo szybko się zwrócić. Dlatego, jeśli firma tworząca stronę internetową nie prowadzi takich usług, to warto nawiązać współpracę z wyspecjalizowaną agencją SEO, która profesjonalnie podejdzie do tego typu działań.

Kilka słów podsumowania

Obecnie, nie wyobrażamy sobie działalności biznesowej bez prowadzenia strony internetowej. Każdego dnia potencjalni klienci wpisują słowa kluczowe w wyszukiwarkę, w poszukiwaniu najlepszej oferty. Warto, aby Twoja strona internetowa również znalazła się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Możesz sobie wyobrazić, że klient zagląda na twoją stronę www i widzi twoją wizytówkę. Co chcesz, żeby zobaczył? Zapewne profesjonalną stronę, z pełną informacją oraz w pełni zabezpieczoną. W tym artykule przedstawiliśmy Ci realne koszty, jakie musisz ponieść w związku ze stworzeniem i utrzymaniem strony internetowej.